🖐Canva zespołu
Bardzo lubię program graficzny Canva. Korzystam z niego na co dzień. 🎦
Dziś jednak, swój wpis chciałbym poświęcić „Canvie zespołu” (z j. ang. płótno).
Czym zatem miałoby być owo „płótno zespołu”? 📜
Zdarza się, że menadżerowie, zarządzając zespołami, odczuwają chaos, mają problemy z komunikacją, realizacją celów czy przysłowiowym „dowożeniem terminów”. Być może czasem chcieliby jakość poukładać zespół od nowa.
Dobrą wiadomość! „Tu i teraz”, ze swoim zespołem, możesz poukładać pewne rzeczy tak, aby pracowało się Wam lepiej. Narzędzie, które może Ci w tym pomóc, to właśnie „Canva zespołu”.
Jak przygotować Canvę?
1️⃣ Na „płótnie” – kartce, w centralnym miejscu, znajduje się odpowiedź na pytanie: po co my, jako zespół, w ogóle istniejemy? Ciekawe może być, jak różne odpowiedzi mogą paść od członków zespołu. Warto je uspójnić.
2️⃣ Wokół „misji zespołu” zapisujemy główne cele zespołowe. Co chcemy osiągnąć? Jakie rzeczy są dla nas ważne?
3️⃣ Kolejną rzeczą, są wartości, czyli, w jaki sposób chcemy realizować misję i cele zespołu? Chodzi tu o konkretne zachowania, które stoją za wyrażonymi wartościami. Co oznacza np. szacunek? Z jakimi zachowaniami się wiąże?
4️⃣ Następny punkt, to potrzeby i oczekiwania, jakie mamy względem siebie i naszego zespołu jako całości. Co jest dla nas ważne, aby wzajemna współpraca dobrze się układała?
5️⃣ Dalej spisujemy role, jakie pełnimy w zespole i zadania, które do nich przynależą. Zdarza się, że mamy wiedzę, że nasi koledzy i koleżanki są bardzo zajęci ale do końca wiemy, co robią.
6️⃣ W dobrze przygotowanym „płótnie” nie powinno zabraknąć też zasad zespołowych, czyli pewnych norm postepowania ważnych dla nas. Jak się ze sobą komunikujemy? Jak rozwiązujemy problemy czy spory zespołowe? W jaki sposób się wspieramy?
7️⃣ Na koniec warto zastanowić się nad potencjałem zespołu, jakie są nasze mocne strony, a co ewentualnie wymaga rozwoju, czy zwrócenia uwagi? To dobry punkt wyjscia, diagnoza, która pozwala się przygotować do dalszej pracy z zespołem.
⚡Dobrze zrobiona canva zespołowa ma dwie zalety:
🎯Po pierwsze stwarza przestrzeń do rozmowy o tym, co jest dla nas, członków zespołu, ważne. Możemy się słuchać wzajemnie, pogłębiać zrozumienie i budować wzajemne zaufanie. Podczas takiej pracy, mogą pojawić się pytania, wnioski, pomysły, które będą usprawniać prace naszego zespołu.
🎯Po drugie – będzie punktem odniesienia w naszej codziennej pracy. Punktem, do którego będziemy mogli się odwoływać, kiedy będziemy mieli wątpliwości lub kiedy będziemy podejmować ważne decyzje.
Oczywiście „Płótno – Canavę zespołu” możemy wykonać na wiele sposobów. Ja preferuję duże kartki, flamastry, kolory itd. ale równie dobrze sprawdzi się program graficzny Canva, o którym wspomniałem na początku. 😉
Powodzenia!
Zostaw komentarz