Asertywnie, czyli jak?

z Brak komentarzy

Asertywnie, czyli jak?

Bartłomiej Stolarczyk w swojej książce „Nauczy ich, jak mają Cię traktować”, przytacza bardzo ciekawą definicję asertywności. Asertywność (z łać. Asertio) oznacza wyzwolenie od ograniczających przekonań, lęków, od wpływu innych, od sytuacji panującej.

🗝 Kluczem tej definicji jest „wyzwolenie”. Innymi słowy mówiąc, chcąc być asertywny, chcąc umieć w pełni wyrażać się w kontakcie z innymi ludźmi, potrzebujemy dotrzeć do tego, co hamuje nas przed wypowiadaniem swojego zdania.

1️⃣ Ograniczające przekonania to zwykle te, które w naszym dialogu wewnętrznym zaczynają się od słów: musisz, tak trzeba, powinieneś, zawsze tak było, jak to będzie wyglądało, co powiedzą inni i wiele podobnych. Czy jesteś gotowy, gotowa nazwać te stwierdzenia i przyjrzeć się ich słuszności? Odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka jest ich rola w Twoim życiu? Co zyskujesz, że je masz? Czy na pewno chcesz tak dalej?

2️⃣ Lęk to coś, co odbiera nam wiarę w siebie, podkopuję naszą pewność. Często może być związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa jakiego doświadczaliśmy w przeszłości. Czy byłbyś, byłabyś gotowa dać sobie to, czego być może inni Ci nie dali?

3️⃣ Inni ludzie często dają nam poczucie akceptacji pod warunkiem, że będziemy tacy a nie inni. Że będziemy się zachowywać w określony sposób. Czy jesteś gotowy, gotowa, aby zmienić otoczenie na takie, które przyjemnie Cię bez warunków wstępnych?

4️⃣ Sytuacja, w której się znajdujesz aktualnie, nie musi być Twoim przeznaczeniem. Możesz robić więcej rzeczy, które są dla Ciebie ważne, mniej tych, które nie prowadzą Cię w kierunku, którego oczekujesz. Krok po kroku zmieniać swoją rzeczywistość, w swoim tempie, bez pośpiechu.

Wszystko to możesz robić szanując innych ludzi, ich pragnienia, uczucia ale jednocześnie, nie pozwalając im zawładnąć sobą.

Powodzenia!

Zostaw komentarz