W poprzednim wpisie pisałem o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie procesu rekrutacji. Dziś chciałbym skupić się na kolejnym elemencie jakim jest: onboarding.
Onboarding wielu z nas może kojarzyć się z instrukcjami, które przekazuje obsługa linii lotniczych przed startem: gdy wchodzimy na pokład, stewardessa wita nas i przekazuje kluczowe informacje dotyczące lotu. Tak samo w firmie – pracownik potrzebuje kogoś, który pokaże mu, jak funkcjonuje organizacja i zrobi to na samym początku jego przygody.
Innymi słowy, onboarding to socjalizacja organizacyjna, mechanizm, dzięki któremu nowi pracownicy zdobywają niezbędną wiedzę, umiejętności i zachowania, aby stać się skutecznymi członkami organizacji tzw. insiderami.
Warto zauważyć też, że nowa praca to zmiana, która wiąże się ze stresem. Dobrze zaplanowany proces onboardingu może sprawić, że pracownik od początku będzie czuł się bezpiecznie w nowym miejscu.
Co konkretnie możesz zrobić, aby pomóc w adaptacji pracownikowi?
Welcome day – pierwsze chwile w nowej pracy.
Zorganizuj spotkanie powitalne z pracownikiem, które powinno zawierać:
✅ Przedstawienie historii, wizji, misji i wartości firmy.
✅ Omówienie kluczowych działów i osób kontaktowych.
✅ Przekazanie niezbędnych informacji o procedurach i procesach.
✅ Fizyczne oprowadzenie po miejscu pracy i wskazanie zasobów (sprzęt, narzędzia, dostęp).
Narzędzia i zasoby
Wykorzystując opis stanowiska i swoje doświadczenie zadbaj, aby wszystkie potrzebne narzędzia pracy były dostępne od pierwszego dnia. Brak komputera, telefonu czy dostępu do systemów w pierwszych tygodniach, to niestety wciąż spotykane przypadki.
Opiekun na start
Przypisz nowemu pracownikowi osobę, która będzie przewodnikiem w pierwszych tygodniach. Nich to będzie ktoś na podobny stanowisku co pracownik. Pomoże mu w socjalizacji w organizacji i zespole. Wprowadzi też do zadań.
Spotkania z menadżerem
Zaplanuj regularne spotkania z pracownikiem, np. na koniec tygodnia, aby omówić jego doświadczenia, odpowiedzieć na pytania i zapewnić wsparcie.
Plan na pierwsze 90 dni
Pierwsze trzy miesiące w organizacji są kluczowe dla efektywności pracownika. Stwórz plan na pierwszy tydzień, miesiąc i kwartał, jasno określając cele i zadania, które stopniowo będą wprowadzały nową osobę w jej rolę. Zgodnie z przywództwem sytuacyjnym, o którym pisałem tu https://tiny.pl/rkkmb4gm , pracownik, w tym czasie, potrzebuje najwięcej wsparcia merytorycznego.
Nikt nie staje się produktywnym pracownikiem od pierwszego dnia – ale dobrze zaplanowany proces wdrożenia znacząco przyspiesza ten moment.
Zostaw komentarz